Konkurrencer

I denne uge udlodder vi svenske Jonas Moströms 'Himlen er altid højere', første bind i krimiserien om psykiateren og profileren Nathalie Svensson.

For at deltage i lodtrækningen skal du svare rigtigt på følgende spørgsmål:

Hvornår er der valg til den tyske forbundsdag?

a) 26. september
b) 28. september

(Svaret kan du finde i denne artikel).

Send svaret i en mail til konkurrence@nabolandskanalerne.dk


Vinderen trækkes mandag d. 27. september 2021 og får direkte besked.
NB: Præmien kan ikke ombyttes til kontanter.
---------

Seneste vindere

2021:

Uge 34 (Simone Arhnstedts 'Med hjertet som indsats') Jakob Olsen
Uge 26 (Jo Nesbøs 'Jalousimanden') Lene Nielsen
Uge 23 (Kristoffer Flakstads 'Den danske bog om Norge') Eigil Eierdal
Uge 17 (Gavekort til to biografbilletter) Karin Dahl Nielsen
Uge 15 (Fribilletter til CPH:DOX) Annette Lanagaergaard, Bente Frølunde
Uge 14 (Astrid Lindgrens 'Sommerfortællinger') Kenn Nielsen
Uge 13 (Niklas Natt och Dags '1793') Ulla Weishaupt
Uge 11 (Maria Adolfssons 'Mellem djævelen og havet') Anna-Marie Jepsen
Uge 10 (Viveca Stens 'Offermageren') Bente Jans
Uge 9 (Patrik Fitzeks 'Patienten') Erling Uhrbrand Jensen
Uge 8 (Mari Jungstedts 'Inden skyerne kommer') Rie Eskerod
Uge 5 (Katrine Wessels 'Familien Winther') Per Johansen
Uge 2 (Maren Uthaugs stribe-kalender) Stine Nygaard Sommer

2020:

Uge 50 (Astrid Lindgrens juleeventyr) Lone Hansen
Uge 48 (Gavekort til to biografbilletter) Annette Langagergaard
Uge 46 (Gavekort til to biografbilletter) Lars Vaaben
Uge 44 (Gavekort til to biografbilletter) Birgit Kaa
Uge 42 (Billetter til Tyske filmdage) Nina Thilo Funder
Uge 39 (Jan Guillous 'Enden på historien) Maja Frydendal
Uge 38 (Jonas Jonassons 'Hævnen er sød A/S') Jørgen Bergmann
Uge 37 (Jo Nesbøs 'Kongeriget') Ghita Färggren
Uge 36 (Jo Nesbøs 'Kongeriget') Anne Johansen
Uge 22 (Mari Jungsteds 'Jeg kan se dig') Jørgen Bergmann
Uge 20 (Aslak Nore, 'Ulvefælden') Vera Dahl Olesen
Uge 18 (Paul Smiths 'Palmes morder?') Helle Brandt
Uge 16 (Jens Andersens "500 citater af Dronning Margrethe") Martin Heltborg
Uge 15 (Arne Dahls 'Friheden') Marlene Høj
Uge 14 (Erland Loes 'Helvede') Lis Gees
Uge 13 (Siegfried Lenz, 'Overløberen') Peter Fredsbo Andersen
Uge 12 (Jens Lapidus' 'VIP-rummet') Ole Kanstrup Petersen
Uge 10 (Juli Zehs 'Udkanten'). Stig Rohde
Uge 8 (Mulepose med Berlinalens 70-års-logo) Anna Marie Weichel
Uge 6 (Maren Uthaugs 'Hvor der er fugle') Majbrit Schroller
Uge 4 (Kristina Ohlssons 'Den der banker på') Pia Haagesen
Uge 2 (Jan Guillous ’Den anden dødssynd’) Marie Hastrup Sørensen