Anna og den logerende 2

Anna und ihr Untermieter: Dicke Luft |

Et ufrivilligt kollektiv er på vej til at blive skabt hos Anna og Mr. Kurtz - til nogen gene for husfreden!

Danske undertekster

Øv - Programmet har været sendt
Følg os på Facebook og få det hele med.

Programbeskrivelse

'Anna og den logerende 2'. Dramafilm. Tyskland 2022.
Fredag aften kl. 20.15 på ARD.

Den elskværdige Anna og hendes tørre lejer Mr. Kurtz bor under samme tag, men lever på trods af deres forskelligheder som et godt, gammelt ægtepar. Men Anna, der godmodigt hjælper alle og enhver, er på vej til at starte røre i andedammen.

Da hendes nyligt knæopererede veninde får brug for husly, får Anna svært ved at sige nej. Det samme gælder, da Annas eks Willi en dag ligeledes står uden tag over hovedet.

Selv om Willi for 20 år siden gik fra Anna til fordel for en yngre kvinde, har Anna svært ved at bære nag og afvise ham – til forskel fra hendes datter, der intet har tilovers for Willi.

Mr. Kurtz fornemmer, at det af skæbnen sammenbragte bofællesskab kan blive noget af et problem for husfreden, og han begynder at tænke i ganske idealistiske baner for at løse problemet.

Samtidig finder han med Annas hjælp vej til at løse et smertefuldt familieanliggende, som har naget ham længe.

Med filmen 'Anna og den logerende 2' har instruktør Ralf Huettner og manuskriptforfatter Martin Rauhaus skabt en tosset komedie, der også formår at tage problemerne med stigende huslejer i de store byer, som især giver kvaler for de ældre, frem i lyset.

Find alle aftenens aktuelle tv-programmer i tv-guiden.

Medvirkende

Katerina Jacob, Ernst Stötzner, Armin Rohde, Lisa Kreuzer og Katharina Schlothauer m.fl. SKUESPILLERE

Credits

Steffen Britzke, Thorsten Harms, Martin Rauhaus og Ralf Huettner

RELATEREDE TV-TIPS