Simone de Beauvoir og vejen til det andet køn (1:1)

Looking for Simone: On the footsteps of The Second Sex |

KULTUR - 'Simone de Beauvoir og vejen til det andet køn'. Da "Det andet køn" af forfatteren Simone de Beauvoir udkom i 1949, ramte den som en bombe. Den banebrydende bog er af mange blevet kaldt feminismens bibel, og på sine tusinde sider argumenterede den for ligestilling mellem kønnene, uafhængighed for kvinder og frigørelse fra sociale normer. Men hvordan fortsætter denne klassiker med at forme vores tid?
Øv - Programmet har været sendt
Følg os på Facebook og få det hele med.

'Simone de Beauvoir og vejen til det andet køn'. Da "Det andet køn" af forfatteren Simone de Beauvoir udkom i 1949, ramte den som en bombe. Den banebrydende bog er af mange blevet kaldt feminismens bibel, og på sine tusinde sider argumenterede den for ligestilling mellem kønnene, uafhængighed for kvinder og frigørelse fra sociale normer. Men hvordan fortsætter denne klassiker med at forme vores tid?

RELATEREDE TV-TIPS

FÅ FILM- OG SERIENYT DIREKTE I INDBAKKEN

Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, giver du samtykke til at modtage inspiration til store tv- og kulturoplevelser samt invitationer til konkurrencer og særarrangementer. Du kan altid afmelde nemt via afmeldingslinket i vores e-mails eller ved at skrive til kontakt@nabolandskanalerne.dk. Find vores persondatapolitik her.