Lesbiske kvinder i DDR

Uferfrauen |

KULTUR - Seks lesbiske kvinder fortæller åbent og ærligt om deres livshistorier i DDR. Historier om alt lige fra kampen om selvbestemmelse til deres første kærlighed, hvor følelsen af ensomhed som en outsider, homoseksualitet som et socialt tabu og kravet om tilpasning i en undertrykkende stat var en del af hverdagen. Kvinderne fulgte det samme mål: Søgen efter personlig lykke. Det lille tv-spil.
Øv - Programmet har været sendt
Følg os på Facebook og få det hele med.

Seks lesbiske kvinder fortæller åbent og ærligt om deres livshistorier i DDR. Historier om alt lige fra kampen om selvbestemmelse til deres første kærlighed, hvor følelsen af ensomhed som en outsider, homoseksualitet som et socialt tabu og kravet om tilpasning i en undertrykkende stat var en del af hverdagen. Kvinderne fulgte det samme mål: Søgen efter personlig lykke. Det lille tv-spil.

Credits

Anne Misselwitz og Barbara Wallbraun

RELATEREDE TV-TIPS

FÅ FILM- OG SERIENYT DIREKTE I INDBAKKEN

Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, giver du samtykke til at modtage inspiration til store tv- og kulturoplevelser samt invitationer til konkurrencer og særarrangementer. Du kan altid afmelde nemt via afmeldingslinket i vores e-mails eller ved at skrive til kontakt@nabolandskanalerne.dk. Find vores persondatapolitik her.